135 милиона лева за образованието отвоюва Новото време
При приемането на бюджет на страната за 2005 година, партия „Новото време” успя да договори 135 милиона лева допълнително за българското образование.
"Тези 135 млн.лв., които бяха гласувани допълнително към бюджета на Министерството на образованието, благодарение на Новото време, не са самоцелни, нито са плод на популизъм. Разходването на тези средства е добре организирано и е заложено като конкретни цифри в различни области, в които се счита , че има нужда от увеличаване на средствата." - каза зам. председателя на общинската организация в Бургас Мирослава Шопова- Дамянова.
Тези пари ще бъдат инвестирани в българското образование.
Основните приоритети при инвестирането на тези средства ще са въвеждането на информационни и комуникационни технологии в училищата, по-пълно обхващане на децата в ученическа възраст в системата на средното образование,повишаване на квалификацията на преподавателите,подобряване на енергийната ефективност в българските училища и оптимизиране на училищната мрежа.
За първи път се постигна съгласие, тези средства да бъдат изразходвани чрез Национални програми и стратегии внесени от Министерски съвет в Народното събрание. Това гарантира, че средствата няма да бъдат изхарчени, а ще бъдат инвестирани дългосрочно за решаване на важни проблеми.
Предстои Парламентът да приеме Национална стратегия за въвеждане на информационните и комуникационните технологии в българските училища и Национална програма за по- пълното обхващане на учениците в задължителната училищна възраст.
" За първи път през последните 15 години се прави нещо такова в системата на българското образование. Това ни дава основание да се чувстваме горди, че Новото време е причината , това да се случи в българските училища."- заяви председателя на местната структура на партията Момчил Момчилов.
Целта на стратегията е да повиши ефективността на използване на съвременните технологии и те да стигнат до българското училище.
За да се постигне това в училищата ще се оборудват компютърни класове, а целта е през 2007 година съотношението да е 1 компютър на 12 ученика. Тези информационни технологии ще бъдат включени в учебните програми за обучение на учителите. Ще бъде създаден адаптиран специализиран софтуер. По този начин ще се даде възможност по интернет, информацията относно образователната система да бъде свободно достъпна.
За да се осъществи тази стратегия е необходимо да създаде подходяща нормативна уредба. Тук трябва да залегне и образованието чрез информационни технологии. Ще бъде уточнен и статута на учителите, които ще преподават тези учебни дисциплини.
Ще бъде и изградена мрежа от интернет достъп във всяко българско училище.
Основно място в стратегията заема и обучаването и повишаването на квалификацията на учителите.
Обучението на учителите включва три етапа.
Първи ще се обучават преподавателите, които ще водят компютърните класове. След това предстои провеждането на курсове за всички останали преподаватели в българските училища за придобиване на базови компютърни умения.
Следва специализирано обучение на преподавателите да прилагат и използват тези технологии в специализираните учебни предмети.
За обучение и преквалификация на учителите за тази година са предвидени 3,5 млн.лв., 7 млн. лв. е сумата за 2006 г., близо 5 млн. лв. се предвиждат за 2007 г.
През настоящата година в обучителните и преквалификационни програми ще бъдат обхванати 3 250 български учители. Срокът за провеждането на тези курсове е до 24 май тази година.
До 15 септември трябва да приключи вторият етап на обучението, като в него ще бъдат включени 42 140 учители от цялата страна по информатика и информационни технологии, природоматематически и хуманитарни дисциплини и специални предмети.
До края на тази година са осигурени 30 млн. лв. за компютаризация на училищата. Същата сума се предвижда и за следващата година. , 15 млн.лв са предвидени за 2007 година. Предвидени са и средства за осигуряване на интернет дъстъп, като за тази година сумата е 11, 500 млн. лв. За следващата година ще се отпуснат 14 млн.лв., а за 2007 година са предвидени 8, 600 млн. лв.
Всяко едно училище в страна трябва да подаде заявка до Регионалния инспекторат при МОН за получаването на компютрите, които са му необходими. Срокът за това е 24 май, тази година.
Съотношението в което трябва да бъдат компютрите в училището спрямо броят на учениците е според типа училище.
В професионалните и профилирани гимназии, професионалните и среднообразователните училища съотношението трябва да е 9 компютъра на 100 ученика.
В началните и основни училища, прогимназии, спортни училища и в тези по изкуствата съотношението е 4 компютъра на 100 ученика.
"Искам да подчертая, че тези компютърни класове, които ще се образуват с инвестирането на тези средства за закупуването на компютърна техника, образователни програми и преквалификация на учителите, нямат нищо общо с тези компютърни класове, които до момента Министерството на транспорта и съобщенията е направило. Към днешна дата те са 750 на брой. Тук става въпрос за нови, допълнителни, които да увеличат броя им и да направят тези технологии достъпни за всяко едно училище"- допълни още Момчил Момчилов.
Един компютърен клас ще включва от 6 до 10 настолни компютъра снабдени с всичко необходимо.
През следващите години броят на компютърните технологии ще се увеличава.
"Това, което днес ви представяме са стъпки в посока България да има много повече млади хора, които да използват съвременните технологии, благодарение на високото си образование, да създават национален продукт и да просперират самите те."- каза Момчилов.
Националната програма за по- пълно обхващане на учениците в задължителна училищна възраст включва осигуряване на учебници и учебни помагала за учениците в І - ІV клас в държавните и общинските училища в страната. За това са предвидени близо 15 млн. лв.
Разходването на тези средства ще става чрез различни дейности. И тук е необходима промяна в Постановлението на министерски съвет за приемане на Наредба за учебниците и учебните помагала. Голяма роля в разходването на тези средства имат директорите на училищата и Регионалните инспекторати по образование. Директорите на училищата ще изпращат заявка до регионалните инспекторати за избор на учебници и помагала от първи до четвърти клас. След получаване на всички заявки Регионалните инспекторати ще трябва да обощят заявките и съответно да ги изпратят в МОН.
Заявките за учениците от първи до трети клас трябва да са готови до 1 септември тази година. А за четвърти клас срокът е до 30 октомври 2005г.
Програмата предвижда и оптимизиране на училищната мрежа чрез осигуряване на превоз до държавните и общинските училища за ученици в основаната образователна степен, когато се намират извън населеното място и към тях пътуват повече от 10 ученици.
"Всяко дете е важно, независимо къде живее и не може да бъде ограничавано, само защото няма как да се предвижи до училище." - каза още Мирослава Шопова- Дамянова.
Средставата предвидени за осигуряване на транспорт до април- май тази година са над 15 млн. лв. И тук голяма роля за разходването на средствата ще имат Регионалните инспекторати и директорите на училищата, както и Общините.
Трябва да бъде изготвена справка за пътуващите ученици по училища, населено място, община и област.
Необходимо е училищата да направят заявки за включване в програмата. Предложенията за училищата, които имат готовност трябва да бъдат съгласувани със съответната община.
20 млн. лв. са предвидени за осигуряване на закуска и мляко на всеки ученик от І до ІV клас. За това училищата ще кандидатстват пред дирекция "Социално подпомагане", чрез заявления по образец.
Споразумението също ще се ключва между съответното училище и дирекция "Социално подпомагане".
Тук предвидените средства са до края на годината.