20.06.2005 14:36   Новината е видяна 3724 пъти
Михаел Шумахер първи в състезание-фарс в Индианаполис
Световният шампион Михаел Шумахер с Ферари постигна пирова победа в най-скандалното състезание за сезона във Формула 1 за Гран при на САЩ. Само шест болида стартираха на пистата Индианаполис, след като останалите седем отбора бойкотираха старта заради опасения за сигурността на пилотите. Отказалите да стартират поискаха допълнителен шикан на пистата, който да убие скоростта заради съмнения относно стабилността на гумите "Мишлен", с които се състезават болидите, бойкотирали състезанието. Шумахер постигна първа победа за сезона, но едва ли си е представял, че тя ще бъде съпроводена с хвърляне на бутилки по пистата от гневни фенове, които напуснаха местата си преди финала заради фарса. Втори в състезанието остана другият пилот на Ферари Рубенс Баричело, а трети е Тиаго Монтейро от Португалия с Джордан. Пилотите на Ферари не бяха застрашени нито за миг от значително по-слабите пилоти на Джордан и Минарди, които финишираха далеч след тях. Шестимата, които стартираха в състезанието ползват услугите на другия производител на гуми "Бриджстоун". "Не това беше начинът, по който исках да постигна първата си победа за сезона", каза Шумахер. Мнозина обвиниха шефът на Формула 1 Бърни Екълстън за неразрешаването на проблема, който тлее още от тренировките в петък. Тогава по-малкият брат на Шумахер - Ралф Шумахер катастрофира, след като лявата гума на болида му се спука на последния завой, където скоростта е 300 км/ч. "Мишлен" не гарантира, че този инцидент няма да се повтори, а шефовете на Формула 1 отхвърлиха искането за допълнителен шикан, който да намали скоростта. Ферари, който ползва "Бриджстоун" също бе против тази идея. Бърни Екълстън обвини "Мишлен" за провала на състезанието. "Безсилен съм да кажа на хората да се състезават, когато производителят на гуми казва, че не може да се кара с тези гуми", каза Екълстън. Седемте болида, неучаствали в Гран при на САЩ, се извиниха за ситуацията. "Съжаляваме за провала на състезанието и искаме да се извиним на зрителите, феновете, спонсорите", се казва в съобщението. Това извинение обаче не трогна около 120 000 зрители, дошли на "Индианаполис". На пистата имаше хора, дошли от Южна Америка, които обаче останаха разочаровани. "Дойдох чак от Боливия да гледам това нещо и съм сигурен, че това е последният път, в който гледам Формула 1", каза запалянко, който не издържа до края фалшивото състезание. Класиране в Гран при на САЩ: 1. Михаел Шумахер (Германия) Ферари 1:29:43.181 2. Рубенс Баричело (Бразилия) Ферари на 00:01.522 3. Тиаго Монтейро (Португалия) Джордан на 1 обиколка 4. Нарайн Картикян (Индия) Джордан на 1 обиколка 5. Кристиян Алберс (Холандия) Минарди на 2 обиколки 6. Патрик Фризахер (Австрия) Минарди на 2 обиколки Класиране при пилотите: 1. Фернандо Алонсо 59 2. Kими Райконен 37 3. Mихаел Шумахер 34 4. Рубенс Баричело 29 5. Ярно Трули 27 6. Ник Хайдфелд 25 Класиране при конструктурите: 1. Рено 76 2. Mакларън-Мерцедес 63 3. Ферари 63