В Русия няма какво да се пие
От щандовете на руските магазини изчезна вносният алкохол. От днес, 1 юли, влязоха в сила поправки на закона, забраняващи търговията с вносен и руски алкохол с акцизни бандероли от стария образец.
Още преди встъпване в сила на новите правила за продажба на алкохол виното и твърдите напитки чуждо производство практически изчезнаха. Големите вериги супермаркети се постараха да разпродадат запасите си със старите акцизи като значително свалиха цените, а магазините с по-малък оборот отрано се отказаха да правят поръчки за доставка. Основните вносители в очакване на загуби поради усложненията с продажбата на алкохол и разходите по премаркирането, рязко съкратиха обема на поръчките. По данни на федералната митническа служба към 1 юли 2006 г. в Русия едва 5% от всички вносни напитки имат акцизни бандероли от новия образец, предаде РИА "Новости".
Ситуацията с вноса на алкохол според специалистите, занимаващи се с пазара на спиртните напитки в Русия, ще се нормализира едва през ноември. Едва тогава вносителите ще може да достигнат предишното равнище на поръчките. От началото на юли на бутилките трябва да има нови етикети, съдържащи специален баркод, чрез който с помощта на специално четящо устройство ще може да се узнае кога и от какво е произведена продукцията, какво е съдържанието на спирт и друга информация за питието. Всички тези данни ще постъпват в единната държавна информационна автоматизирана система на отчитане на алкохола.
Забраната за внос в Русия на алкохол със старите акцизни бандероли влезе от 1 април, а новите акцизни бандероли се появиха в средата на март. Руският пазар на алкохол обаче се оказа неподготвен да влизането в сила на новите правила. Голяма част от внесените в Русия алкохолни напитки със стари марки останаха непродадени - близо 40 милиона бутилки според данъчната служба. Не е известно колко алкохол руско производство не е продаден до влизането в сила на закона.