Всички новини от Бургас
  Новини от Бургас
  ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
  Община Бургас
  РЕФЕРЕНДУМ 2008
  Вестник КОМПАС
  Черноморски Фар
  Преглед на печата
  Вашето мнение
  Вестник ФАКТОР
  Архитектура
  Новини от Бургас
  Дезинформация
  Новини от Созопол
  Новини от Несебър
  Новини от Поморие
  Новини от България
  Новини от света
  В ЦЕЛТА, с Марко Бонев
  Мисъли, с Петър генчев
  Култура и изкуство
  Традиции и обичаи
  Арт Изложби
  Институции
  Бизнес
  Туризъм
  Недвижими имоти
  Политика
  Екология, Здравеопазване
  Образование
  Хора
  Технологии
  Наука
  Спорт
  Работа
  Крими
  Православен календар
  Сноби
  Bourgas.Org Представя
  Маневра
  Избори 2007

  Начало  |   Услуги  |   За проекта  |   Контакти  |
    Дискусия БУРГАС     |     Партньори     |
СВЕТОВНОИЗВЕСТНИЯТ РУСКИ БАЛЕТ МОИСЕЕВ ГОСТУВА В ПЛОВДИВ И ВАРНА С ГРАНДИОЗНО ШОУ

Световноизвестните звезди от Държавния академичен ансамбъл за народни танци на името на Игор Моисеев пристигат в България, за да изнесат два зрелищни спектакъла – на 24 май в Пловдив и 26 май в морската столица Варна, съответно в залите на Международен Пловдивски панаир и Двореца на културата и спорта. Това съобщи на специална пресконференция днес в София Елена Щербакова – народен артист на Русия и директор на балет Моисеев.

Големите руски артисти идват у нас по покана на продуцентска компания АРТ БГ (http://www.artbulgaria.org/), за да почетат 130-годишнината от Освобождението на България от турско робство и Деня на славянската култура и писменост (24 май).

След 30-годишно отсъствие от българската сцена балет Моисеев се завръща в годината на руската култура в България като обещава едно незабравимо шоу, пленяващо със своята пищност, сила и емоционален заряд. Пред българския зрител ще се разкрие в цялото си величие красотата на руската култура, изкуство и народно творчество.

„Традиционно България и Русия поддържат чудесни взаимоотношения. Убедена съм, че това не се дължи единствено на исторически стечения на обстоятелствата и добра дипломация. Нашите две държави споделят общо славянско културно наследство, имат сходна душевност и топли сърца. С нетърпение очакваме да се срещнем на живо с нашите български приятели от Пловдив и Варна” сподели радостта си Елена Щербакова. 

Вече десетилетия професионалните артисти от балет Моисеев изнасят концерти из целия свят като тази година България е специална част от световното турне на състава, което включва още САЩ, Полша, Индия и др.

Държавният академичен ансамбъл за народни танци на Русия е първият в света професионален колектив за народни танци, основан на 10 февруари 1937 г. Той носи името на създателя си Игор Моисеев –легендарен хореограф и народен артист на СССР. 

В репертоара на балет Моисеев влизат танцови миниатюри, хореографски картини, сюити, едноактови балети, в това число по музика на големите руски композитори симфонисти Чайковский , Мусогорски,  Глинка, Римски – Корсаков и Бородин.

За повече информация и други събития:
www.artbulgaria.org

БИОГРАФИЯ НА ИГОР МОИСЕЕВ
(1906 -2007) 

Игор Александрович Моисеев е един от най-големите хореографи на XX век, легендарна фигура, която променя завинаги историята на световната хореография и издига народния фолклорен танц до статута на високо художествено изкуство. Игор Моисеев е основател на Държавния академичен ансамбъл за народни танци  и до смъртта си е негов артистичен ръководител и хореограф. 

Игор Моисеев е създател на нов жанр в театралното изкуство – народно-театралната хореография, вдъхновител на нов модел професионален колектив – ансамбъл за народни танци. Моисеев налага нов артистичен подход за интерпретация на националния фолклор, чиято цел е да възпитава и обогатява фолклора с помощта на професионалното сценично изкуство. 

Целият живот на Игор Моисеев е отдаден на танца и той работи за него с любов. Още като младеж е омагьосан от фолклорното изкуство и до сетния си дъх посвещава цялата си мисъл и енергия на една единствена цел – съхраняване, развиване и обогатяване на автентичния фолклор с професионални усилия, за да остане той неотменна част от  човешката култура. 

Игор Моисеев е роден на 21 януари 1906 г. в Киев. Неговият баща Александър Михайлович Моисеев принадлежи към аристократично семейство на дребни земевладелци, а майка му Анна Александровна Грен е дизайнер на официално облекло. 

Моисеев прекарва детството си в Париж и Полтава. През 1920 г. в Москва  започва да взема частни уроци по класически танц при  балерината на Болшой театър Вера. Мосолова. Скоро след това Моисеев започва да посещава вечерни курсове в Хореографската учебна програма на Болшой театър, която завършва успешно през 1924 г. в класа на А.А. Горски. Същата година Моисеев е приет в трупата на Болшой театър. 

От 1924 г. до 1939 г. Игор Моисеев е солист на Държавния академичен  Болшой театър. Там изиграва роли в множество постановки на уважавани творци. Негово дело е хореографията на танците към оперите „Zagmud” ( 1930), „Турандот” ( 1931), „Демон” ( 1932), „Кармен” (1933), „Любов к трем апельсинам” (1933).  

Кариерата на Игор Моисеев в Болшой театър няма равна : на 24-годишна възраст той става хореограф на танците към „Футболист” (музика В. Орански, хореография съвместно с Л. Жиков и Л. Лашилин, 1930 г.) 

През 1930 г. Моисеев поставя гимнастически паради на Червения площад, спектакли в Арменското студио на Рубен Симонов, дава уроци по кодекс на дуела в Московския художествен театър, преподава в Московската хореографска академия и завежда отдел по хореография в Театър на народното творчество (1936). 

Игор Моисеев е основател на първия професионален ансамбъл за народни танци (10 февруари 1937 г.) и първата в света професионална школа – студио към ансамбъла (септември 1943 г.).  

През 1966 г. Игор Моисеев създава Държавния хореографски концертен ансамбъл на СССР „ Молодой балет”.  

Игор Моисеев умира в Москва през 2007 г. на 101-годишна възраст . 

За своя изключителен принос към развитието на световната култура Игор Моисеев е награждаван с ордени, медали и почетни звания в десетки страни, в това число Ленинска и държавна премия на СССР. Игор Моисеев е и професор, почетен член на множество академии, автор на статии по хореография и на автобиографичен труд, озаглавен  „Я споминаю…Гастроль длиною в жизнь” (1996 г.) . 


Публикувана 16.04.2008 18:46 | Коментари 0 | Видяна 475

Най-четени новини

В петък вечер отваря врати Студио 54

Мартин Петров за бургаската публика

На терасата ...

Атака-Бургас: Ще си сложим патлаците, за да се защитим от мутрите

Разкопаха плажа заради кораб

Созопол с облекчен трафик заради нови улици

  

  

  
User:
Pass:
» Регистрирай се


  Bourgas.ORG  |   Company Index  |   Безплатни обяви  |
    Обмен на банери и връзки     |     Вестник ФАКТОР     |