28.09.2010 03:36   Новината е видяна 5984 пъти
С кръг от Ендуро шампионата "Несебър Мото" върнаха трасето в Порой в календара на БФМ

Пети кръг от Републиканския шампионат по Ендуро се проведе  този уикенд в Порой. Организаторите от несебърския мото клуб се справиха успешно с първото си домакинство на кръг от републиканския Ендуро шампионат. Легендарният полигон в село Порой се оживи, след като цели 6 години трасето пустееше, а над 7 000 човека станаха свидетели на спираща дъха надпревара.
4 обиколки по 50 км трябваше да изминат участниците от клас „Експерт” в събота, а победител след 9-те специални теста стана Михаил Митов (MG Racing). 16-годишният Мартин Иванов показа завидна класа пред далеч по-опитните от него състезатели и поведе с над минута след първите три скоростни отсечки, но падна тежко, контузи коляно и приключи участието си. Николай Мартинов - Сървайвъра бе най-бърз на специалните тестове, но заради технически проблем направи 9 минути закъснение на една от часовите контроли, което го изпрати назад в класирането. Втори стана Пламен Янков (“Моторекс Мотобум“, Варна), а трети се класира Станислав Стоянов (“Екометал Рейсинг Тийм“).
На ендурокроса в неделя публиката стана свидетел на истинска битка за първото място между Пламен Янков и Андон Чулев. След няколко изпреварвания, които двамата състезатели си размениха, Чулев спечели надпреварата. Той обаче остана едва 9-ти в общото подреждане, тъй като отпадна предния ден заради техничски проблеми. Така в крайното класиране първото място спечели Пламен Янков („Моторекс Мотобум”), а втори се класира Михаил Митов („MG Racing”). Третото място остана за Станислав Стоянов („Екометал рейсинг тийм”).
В клас АТВ „Експерт” този път най-бърз беше Стоян Козаров (“Vromos.com”), пред Мирослав Дочков (“Hard Riders”) и Дончо Цанев („Офроуд клуб Севтополис”).
 Уикендът завърши със зрелищно състезание за купа „Несебър“ което възроди традицията на полигона в село Порой. В надпреварата взеха участие някои от водещите имена в републиканския шампионат по мотокрос. Състезателят на клуб „Ринг”, Айтос – Николай Йовчев спечели състезанието при двуколесните с огромна преднина, а Николен Кушев (“Макея мотърс”, Велико Търново) бе безапелационен при АТВ-тата.
Последният шести кръг, който е валиден за Източноевропейския шампионат, ще се проведе в Шумен на 22, 23 и 24 октомври. Закриването

на сезона ще бъде отбелязано с мото събор, а рок група БТР ще забие в центъра на града. Организаторите обещават атрактивно трасе и много зрелища в Шумен.