В новините
 
14.05.2025 03:03
 
 
14.02.2011
Недомислие - така си обяснявам тази нелепост с преместването на арката на Св.Николай
Моята идея беше да се създаде втора по-голяма арк и да се монтира пред входа на Морската градина, а не да местим сегашната, уточнява той Г-н Минков, разбрахме, че Вие сте вносител на докладната записка за преместване на арката на Св. Николай Чудотворец? - Да, но в нея аз предлагам не да се мести монументът пред банка ДСК, а въз основа на него да се изготви идеен проект и такава арка, но вече много по-голяма, да се монтира пред централния вход на Морската градина. Разбира се, всичко трябва да стане със знанието, одобрението и участието на автора на скулптурата Иван Бахчеванов. - Каква е идеята Ви? - Всяка година на 6 декември, празника на Бургас, оттук минава литийното шествие, което продължава към Паметника на моряка. Знаете, че Св. Николай Чудотворец е патрон не само на нашия град, но и закрилник на моряците и рибарите. Моята идея е шествието да минава под арката и така всички да получават благословията и закрилата на Светеца. - А как стана така, че вместо да се дискутира Вашето предложение, изведнъж общинските съветници с 26 гласа „за” взеха скандалното решение да преместят вече изградения монумент? - Моята докладна записка беше разгледана в общинските комисии – ТСУ, Бюджет и финанси, където изведнъж решават да преместят арката. Нямам обяснение защо идеята ми получава такава нелепа трансформация. Или не са ме разбрали, или някой е решил, че ще е по-евтино да се премести готовия монумент, вместо да се изгражда нов. Взели са такова решение, а по-късно, на сесията, съветниците са го гласували. А точно преди самата сесия аз разговарях с главния архитект на общината Веселина Илиева, при това изрично в смисъла за създаване на нова арка, а не преместване. И тя се съгласи.
02.02.2011
Петльовден
Петльовден е познат в съвремието като Ден на геврека и е придобил закачлив характер. В миналото, с този празник се е отбелязвало спасението, оеляването и съхраняването на мъжката сила. На този ден малките момчета били докарвани в нови дрехи и извеждани на мегдана. Старейшените ги наричали и определяли кой за какво става. В днешни дни, по време на социализма често се срещаха развеселени мъжки компании, а на гърбовете на по-напредналите се лепваха гевреци (може и хартиени). По време на турското робство празникът бил окървавен. Познавайки бита на българите, еничарите минавали точно на този ден и отвеждали в еничарския корпус най-хубавите и най-здравите момчета. На портата на всяка къща, от която е взето момче, еничарите слагали кървав знак, за да съобщят на своите, че вече са минали оттам. Това накарало българките на колят петлу у да слагат с кръвта им знак на портите, за да заблудят еничарите, че са дали кръвния данък. Празникът, вече модифициран, продължил да се чества като ден на мъжката чест. Мъжката челяд се изкъпвала, обличала нови дрехи и се събирала за песни и разкази за мъжки подвизи. Но вече не на мегдана, а в мази и соби. Петльовден е български народен празник, обичай с регионално разпространение. Чества се главно в източнобългарската етническа територия — от Одринско и Лозенградско, до Добруджа.
11.09.2010
Бургаските полицаи - майстори
служители, Районно, управление, Полиция, установили, извършителите, кражби, захранващ, меден, четирижилен, електропроводник, заваръчен, ъглошлайф, стопански, кражбата, извършена, литра, дизелово, гориво, двор, гориво, дрелка, ъглошлайф, апарат, Средец, паркирани, двора, четири, около, годишен, двамата, предмет, иззети, Лицата, задържани, Работата, случаите, продължава, извършителят, осъществена, това, криминално, Вещта, престъплението, намерена, иззета, Второ, Бургас, велосипед, «Славейков», годишния, Бургас, Бургас, На, Сунгурларе, бургаска, регистрация, Карнобат, открити, случая, Пето, мобилен, телефон, случая, продължава, На, документиране, престъпната, дейност, лицата, получено, съобщение, годишна, сумата, лева, стойност, резултат, оперативно-издирвателните, мероприятия, предприети
31.08.2010
На 30-ти август повече от 70 човека отпразнуваха 30 години от обявяването на Атанасовско езеро за резерват
В единствения мрачен ден на август, РИОСВ - Бургас, БДЗП и Българска Фондация Биоразнообразие (БФБ) организираха един нетрадиционен празник за отбелязване годишнината на резервата. Прохладното време успя да уплаши повечето от редовните посетители на лугата и лечебната кал, които ежедневно се възползват от гостоприемството на „Черноморски солници” и изпълват басейните с червеникава течност. Специално за тях организаторите поставиха голяма информационна табела за Атанасовското езеро и ползите му за птиците, хората и здравето., защото е важно все повече бургазлии да знаят какво богатство притежаваме в рамките на самия град. Дървената част на табелата бе изработена и монтирана от участниците в природозащитната бригада на БДЗП, а информационната от БФБ. Празничната лента бе развързана от стопанина на резервата – РИОСВ.
 
 
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com add URL | Web Design Burgas | Advertise with us | Terms of service | Contacts |